Murat Kurum canlı yayında son durumu paylaştı! ‘YRP seçmeni hataya düşmeyecektir’

İBB adayı Murat Kurum A Haber’de yayınlanan Arka Plan programında Banu El ve konuklarının sorularını cevapladı. 

Cumhur İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum A Haber’de yayınlanan Arka Palan programında seçim sürecine dair detayları ve projelerini anlattı.

İşte Murat Kurum’un açıklamalarından satır başlıkları;

Saha, ’31 Mart’ta Murat Kurum geliyor, Cumhur İttifakı geliyor’ diyor.” ifadeleriyle konuşmasına başlayan Murat Kurum, “Çok güzel bir coşku var. Milletimizle bir araya geldik, onları dinledik, çözümlerimizi sunduk. 5 yıllık süreçte İstanbul’un kırgın olduğunu gördük. Sorunlarına ilişkin ilginin gösterilmediğini gördük. Projelerimizi, eserlerimizi, hayallerimizi açıkladığımızda milletimizin sevgisiyle karşılaştık.” şeklinde konuştu.

“BİR TARAFTA VAATLERİNİ BİLE HATIRLAMAYAN, DİĞER TARAFTA DA 81 İLDE HİZMETLER YAPMIŞ BİR ADAY VAR”

Murat Kurum, İstanbulluların 31 Mart’ta sandığa gittiğinde adaylara bakarak değerlendirme yapacağını söyledi. Mevcut İBB Başkanı’nın verdiği sözleri hatırlamadığını belirten Kurum, “Vatandaşımızın sorunları var ve bunların çözülmesini istiyorlar. İlgi istiyorlar, sevgi istiyorlar. Bir yöneticiden, Belediye Başkanı’ndan şehri için yapılmasını bekliyorlar. Deprem çalışması, trafik sorunları bunların içinde. Şehrin zor anında yanında olmalarını istiyorlar. İstanbul’da yaşayan bir vatandaş olarak; metroya güvenle binmek isterim, hızlı ulaşım isterim, deprem korkusunun giderilmesini, taksi probleminin gündemden çıkarılmasını isterim. Söylemlerin gerçekleşmediği gerçekler var. Milletimiz bunları değerlendirecektir. 5 yıldır verdiği vaatleri bile hatırlamayan, İstanbul dışında her şeyle ilgilenen bir Belediye Başkanı var. Diğer tarafta 81 ile gitmiş, deprem dönüşümüyle ilgili elinden geleni yapmış, afetlerde milletin yanında olmuş, verdiği sözleri gerçekleştirmiş biri var.” dedi.

İbrahim Amca ile görüşüyoruz. Onun gibi çok amcamız, teyzemiz var. Afette hayat arkadaşını bırakmamış, biz de gidip gördük. O acıyı kelimelere bile dökemiyorsunuz. 15 gün sonra yeni evini yaptık, 1 yıl sonra onu ziyaret ettik. Onların umudu olduk. Bahçesinde karpuz yetiştiriyor ve size hediye ediyor. Bundan büyük güzellik yok. 81 ilde ailemiz var. Rize’nin yaylasında da var, Erzurum’un köyünde de var.

“BEN SOKAKTA OLACAĞIM, ŞANTİYEDE OLACAĞIM”

Ben istesem de rol yapamam. İçimden nasıl geliyorsa öyle davrandım. Çözebileceksem ,’çözerim’ dedim. Problemi gidermek için mücadele ettim, milletimizin duasını aldım. Çözemeyeceğim bir şey ise ‘ben bunu yapamam’ dedim. Bir yöneticiden samimi, dürüst olmasını bekliyorlar. Vatandaşımızın takdiri karşılığında görevimizi yapacağız. Bunu yapmak için Belediye Başkanı, Bakan oluyoruz. Göreve gelir gelmez de milletimizin yanında olacağız. Sokakta olacağız, 10 kişiye sorsanız 9’u sorunları söyler. Siz de Belediye Başkanı’ysanız, sorunları çözmek için çalışıyorsanız insanlar da arkanızdan geliyor. İstanbul’un kaybolan 5 yılı var. Öncelikle bunu telafi etmeliyiz. Yatırımlar yapmalıyız. Murat Kurum bugün nerenin açılışını yapıyor, nerenin temelini atıyor bunu görecekler.

“SADECE İSTANBUL” DİYORUZ

Eser yapan tarafta olacağız. O yüzden ‘Sadece İstanbul’ diyoruz. 6 aylık ve 1 yıllık projelerimizi açıkladı. İBB böyle bir şey sundu mu. Arkadaşlarımızın sorunların tespitlerini yaptı. Bilim insanlarıyla görüştük. Bu işe ilişkin yetkin kişilerle çalışma yaptık. Polemiğin İstanbul’a 5 yıldır fayda sağlamadığını gördük. Algıyla deprem yönetilebildi mi. Geldiğimiz nokta dünden daha kötü. Ulaşım sorunu da çözülemedi. Bakın karşı tarafa; gündemi İstanbul dışına çekme çabası var. Çünkü İstanbul’da anlayabileceği bir şey yok. Bir eser yok.

Gittiğimiz her yerde bunu yapmaya çalıştık. Önemli ola şu; sahada karar verip, yerinde uygulama yaptık. Hemen işler başladı. Ben hatırlamayacağım vaadi vermem. Bundan da ar ederim. Bizim siyaset anlayışımızda bu yoktur. Milletimize 22 yıldır da yalan söylemedik, kandırmadık. Söylediklerimi yapmaya çalıştık. Yüzde 90 da gerçekleştirdik. Kusursuz değiliz, aksayanlar vardır. Giresun, Malatya, Elazığ, Rize ve Bartın’da sözler verdik ve tuttuk. Elazığ’ın ‘Kara Murat’ı iş yapmadan olamıyorsun. Sokak sokak gezdik.

“FOTOĞRAF ÇEKTİRİP PALANDÖKEN’E GİTTİ”

İzmir’de seferberlik anlayışla çalışıyorduk. Arkadaşlarımıza talimatlar verdik ve süreci takip ediyorduk. Enkaz altında yakınları olan vatandaşımızla birlikte üzülüyor, birlikte ağlıyorsunuz. Orada bir ablamızın eşini enkazdan çıkardık. Beraber cenaze namazı kıldık, eşinin yerini dolduramayız ama evladı olduk. Afet alanlarında ben hep şunu duydum; ‘Allah devletimize zeval vermesin.’ Saatlerce de çalışsak, günlerce de uykusuz kalsak, milletimizin bu sözleri yeter. Biz sahada çalışıyorduk CHP’li Belediye Başkanı geldi dediler, sonra galiba birkaç fotoğraf çektirip Palandöken’e kayağa gittiler, biz de vatandaşımıza verdiğimiz sözü tutmak için çalıştık. 40 günün üzerinde orada kaldım. Sonra da Elazığlı vatandaşlarımız bizleri havalimanından uğurladı, böyle Kara Murat olduk.

SOSYAL KONUT OLARAK 1 MİLYON 250 BİNİ AŞTIK

Türkiye’de 2 milyon 200 bin konutun dönüşümünü gerçekleştirdik. Sosyal konut olarak da 1 milyon 250 bini aştık. Tüm Türkiye’de çok önemli bir süreç yürüttük. Türkiye’deki yapılan neredeyse yarıya yakınını depreme dayanıklı hale getirdik. Geriye dönüp baktığımızda kule vinç yoktu, izelasyon malzemesi yoktu, biz böyle bir Türkiye’yi devraldık. Şimdi her şeyimiz var. Büyük yol altık. 80 bin konut bitirdik. Emlak Konut Genel Müdürü’yken 125 bin konut yaptık. Onların 5 yılda yaptığını, 2-3 projede temel atarak yaparız. Ben 5 yılda 650 bin konut yapacağım. Onların böyle bir derdi yok. Biz Elazığ’da Malatya’da konut yaparken, onlar burada para kuleleriyle poz verdiler. Biz yangınlarla mücadele ederken, onlar Boğaz’a nazır villalar yaptılar ve İstanbul’dan gizlediler. Polemik yapmaya devam ediyorlar. Şimdi de ‘Bakanlar geliyor’ diyorlar. Ben o Bakanlarla birlikte çalıştım. Sen 7’li masa etrafında oturuyordun, ‘birlikte yol yürüyeceğiz’ diyorsun, 6 Genel Başkan, Cumhurbaşkanı Yardımcılıkları oluyordu. Şimdi yalnızsan dönüp de bir aynaya bak. Seni İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı yapan Genel Başkanı’nı sırtından bıçakladın, Ablam dediğin Meral Akşener’i görse başka yöne gitmeye çalışır. Sen uyumsuz bir insansın, kimseyle birlikte çalışmıyorsun. Kendini Kaf Dağı’nda görüyorsun ama kimse seni orada görmüyor.

650 bin konutun dönüşümünü sağlayacağız. 300 bin konut KİPTAŞ eliyle olacak. Her yıl 60 bin olmak üzere 5 yılda 300 bini bulacak. Yarısı Bizden ile 700 bin TL hibe, 700 bin TL kredi ve 100 bin TL kira desteği olacak. Yerinde dönüşüm ile de 250 bin konut yapılacak. Biz hangi projemizde vatandaşımızı yerinden etmişiz. O kadar davalar açtılar, engellemeye çalıştılar şimdi vatandaşımız huzurla, güvenle oturuyor. Algıyla konuyu başka yere çekmeye çalışıyorlar.

15 NİSAN’DA DÖNÜŞÜM BAŞVURULARI BAŞLIYOR

Vatandaşlarımızla konuşabilirler, gidip bakabilirler. Kirazlıtepe’deki vatandaşımız yine evinde. Tozkoparan, Okmeydanı, Üsküdar’da da hep aynısını söylediler ve yerinde yapıyoruz. Davulla zurnayla başlayacağız, davul zurnayla bitireceğiz. 10 tane dairesi var mesela. Dönüşüme girdiğinde 7 tane yapabiliyor. Bu kaybını imar düzenlemesiyle vatandaşımıza vereceğiz. Vatandaşımız kendisi yerinde dönüşebiliyor, hak kaybı da yok. Bu imar düzenlemesi Meclis’e gelecek. 250 bin konut böyle dönüşecek. 100 bin konut da 39 ilçeye yapılacak ve hiçbir şekilde satılmayacak. Sadece kiralanacak. İlk defa bir aday 6 aylık planını açıklıyor. Biz hazırlıklıyız, 1 Nisan sabahı ne yapacağımızı bileceğiz. Ben böyle çalışıyorum. Talimatları arkadaşlarıma vereceğim, herkes işini yapacak. Tarihe geçecek dönüşümde 15 Nisan’da başvuruları alıyoruz. 1 aylık bir süre olacak. Acil yerlerden başlayacağız. 6 ay 20 bin konut, ilk yıl 60 bin konutu başlatmış olacağız. İlk 6 ayda biz bunların 5 yılda yaptığının 4 katını yapmış olacağız. 250 bin konutun müracaat edeni hemen başlayacağız. Vatandaşımız istediği an hemen Meclis’ten geçirip başlayacağız. 39 ilçede dönüşüm ofisleri çalışacak. Gelen talepleri 1 yıl içerisinde planları yapıp vatandaşın önünü açacağız.”

1 YILDA 40 KİLOMETRE YENİ HAT

Mevcut İBB, şu an yeni açtıklarıyla birlikte 5 yılda 17,88 kilometre metro yapmış. 230 kilometre sözü vermişlerdi. İkitelli-Ataköy, Mimar Sinan İstasyonu’nu açacağız. Çekmeköy-Samandıra’da Sancaktepe Hastane İstasyonu’nu açacağız. Ümraniye-Ataşehir-Göztepe hattı tam 13 kilometre ve bunu ilk yılda açacağız. Samandıra-Sultanbeyli hattı, Kabataş-Yıldız’ı ilk yılda hizmete açacağız. Arnavutköy-Halkalı hattı da ilk yılda açılacak. 1 yılda 40 kilometre yeni hattı İstanbul’a kazandıracağız.

11 YENİ RAYLI SİSTEM HATTI 1 YIL İÇİNDE BAŞLIYOR

İlk 6 ayda yapımına başlayacağımı raylı sistem hatları ise; Kaynarca-Tuzla, Bağcılar-Küçükçekmece, Mahmutbey-Halkalı-Bahçeşihir-Esenyurt, Sefaköy-Avcılar-Beylikdüzü, Vezneciler-Sultangazi, Sultanbeyli-Kurtköy ve Kurtköy-Sabiha Göçen hatları.

İlk 6 ayda başlayacağımı tramvay hatları ise; Üsküdar-Kadıköy-Kartal-Maltepe, Eyüpsultan-Bayrampaşa, Eyüpsultan, Piyer Loti teleferik hattı, Sefaköy-Yenikapı, İncirli-Söğütlüçeşme ve Samandıra-İstanbul Havalimanı.

Toplamda 184,7 kilometrelim 11 yeni raylı sistem hattını 1 yıl içerisinde başlatmış oluyoruz. İlk yıl aynı anda 20 hat ve 270,6 kilometrelik raylı sistem hattı çalışmasını sürdürmüş olacağız.

Tünel ve yol projelerimiz de hazır. İlk 6 ayda yapılacak projeler; Dolmabahçe-Levazım, Levazım-Armutlu, Göztepe-Bostancı, Ayazağa-Çayırbaşı, Kağıthane-Bayrampaşa. İlk yıl projemizde yer alanlar ise; Artmulu-Cendere ve Cendere-Ayazağa.

İlk yıl 50 bin araçlık otoparkın yapımına başlayacağız. 25 bin araçlık otopark hizmetine ilk 6 ayda başlayacak.

TAKSİ SORUNU 6 AYDA ÇÖZÜLECEK

Taksi sorununu 6 ayda çözeceğiz. Bu İstanbul’a sözümüz. Bu onların sözüne de benzemez. Çünkü onlar sözlerini tutmuyor.

Afet lojistik merkezleri kuracağız. Herkesin afet çantası olacak. Toplanma alanları çok önemli. Bugün park, bahçe olarak kullanacağımız yerler, afet anında toplanma yeri olacak. İstanbul’un dijital ikizini kuracağız. Her şeyi tek çatıdan yöneteceğiz. Toplanma alanlarını vatandaşlarımız, bugün park, kütüphane, kreş olarak kullandığı yerler. Buralar afet esnasında, mutfak, revir, haberleşme merkezi olacak. Afet ulaşım yollarının da hazırlanması lazım. 2 milyon kişiye çadır kurulabilecek. İstanbul’da bu sistemi hazırlayacağız.

İlk 6 ay içerisinde İstanbul’un Kentsel Tasarım Rehberi’ni hazırlayacağız. Beşiktaş’tan Eminönü’ne girdiğinizde dokuyu her yerde hissedeceksiniz. 39 ilçeye yapılacak mahalle bahçeleri ilk 6 ayda başlayacak. İstanbul Botanik Bahçesi toplam 8 milyon metrekare olacak ve ilk 6 ayda yapımı başlayacak. İstanbul Müzesi’ni yüzde 70 ilerlemeyle vermişiz, 2019’dan beri ilerlememiş. İlk yılda bunu tamamlayacağız. İki günlük konsere 500 milyon TL harcayacağına, gel bu müzeyi aç da İstanbullulara hizmet etsin.

Şehir kütüphaneleri 39 ilçeye yapılacak. Silivri’deki gencimiz kütüphane için Beşiktaş’a, Kadıköy’e gelmek zorunda kalmayacak. Gençlerin, kadınların İstanbul’u olacak ve şehri de onlarla birlikte yöneteceğiz.

1 YILDA 7/24 HİZMET EDECEK 100 KREŞ

Olimpiyatlar İstanbul’da olsun, Avrupa Şampiyonası İstanbul’da oynanasın istiyoruz. 1 yılda 100 kreş açacağız. Bizimkiler depreme dayanıklı, kreş altyapısı olacak ve 7/24 hizmet verecek. 39 ilçeye ilk 1 yıl içerisinde hayvan bakım merkezlerini açacağız. İki yakada 50 bin kapasiteli barınakları açacağız. Aşılama, tedavi, kısırlaştırma, bakım hizmetleri yapılacak. Sokağı kontrol etmeliyiz. Silahtarağa’da temel atmama göreni yapılmıştı. Orayı yeniden başlatacağız. Silahtarağa Arıtma Tesisi’nin temelini ilk 6 ayda atacağız. Haliç eski günlerine gidiyor. Yapraklardan alkış beklenen bir durum var. İstanbul’a 5 yılda bir çay bardağı içme suyu getirilmemiş. Müsilajla mücadelesini verdik ve ‘her belediye üstüne düşeni yapacak’ diye protokol yaptık. İstanbul için bir şey yapmayacaksın ama kendi menfaatine bir şey gördüğünde hemen git oraya çadır kur. İstanbul’un kaynaklarını harca, bu İstanbul’u nereye götürür. İstanbul’un yıllık bütçesi 7 milyar dolar. Biz de soruyoruz ‘nerede’ diye bulamadık? Devletin gönderdiği bütçe, gününde yollanmış. Ben Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanı’ydım. Ben gönderiyordum paralarını günü gününe İller Bankası’na, ne demek ‘gelmedi.’ Para nereye gitti biliyor musunuz? Kendi gelecekleri için CHP’yi dizayn etme çalışmalarına, tabelalara gitti. Reklam bütçesi deprem bütçesinin iki katı. Bu bile her şeyi anlatıyor. Balya balya fotoğraflar her şeyi anlatıyor. Milletimiz bunları görüyor. 31 Mart’ta da sandık önüne geldiğinde hesabı kesecek. Sandık günü, hesap günü.

ANKETLERDE SON DURUM NE?

Göreceğiz Pazar akşamı. Onlar Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de, ‘kazandık, aramızda kalsın, öndeyiz’ demişlerdi. Bunu Pazar günü de yapacaklar. Sandık görevlileri son ana kadar, seçim kurullarına mühürlü sandık sonuçlarını teslim edene kadar rehavete kapılmayalım. Aynı oyunu yine yapacaklar. Mayıs seçimlerinde de yaptılar, biz galip geldik. Biz anket yaptırıyoruz, 1,7 puan öndeyiz. 31 Mart akşamı biz Saraçhane’ye geliyoruz. Rehavete yer yok. Ben sandık günü çok daha farklı olacağını düşünüyorum.

İŞ KURMAK İSTEYENLERE SERMAYE DESTEĞİ

İş kurmak isteyen gençlerimize sermaye desteği vereceğiz. 100 bin gencimize iş açma desteği verilecek. Ofis hizmetini İBB olarak biz karşılayacağız. Gençlerimiz beraber iş üretiyor. Biz bunu 39 ilçede, paylaşımlı ofislerimizi harekete geçireceğiz. İSMEK, İstanbul için de önemli. Sanayicilere gittim ara teknik elemanın olduğunu söylüyorlar.

İLK AKILLI ŞEHİR UYGULAMASI

İlk akıllı şehir uygulamasını Esenler’de yapıyoruz. Nefes alacak yer yok. Esenler Belediye Başkanlığımız ile birlikte el ele vererek, modern, altyapısı olan, okulu ve yeşil alanı olan konutlarımızı yaptık. 173 bin konutların arasında bu konutlar. 650 bin konut yapılmamalı derken başka bir çözüm sunuyorlar mı? İBB danışmanları, bilim insanları, etkin ve yetin kişiler ne diyor; İstanbul olası depreme dönüşümle hazırlanır. Bu tespit ve gerçek. Yenilemeyeceğiz de ne yapacağız. Deprem endişesiyle yaşanmasını izleyecek miyiz? Ben Belediye Başkanı olarak bunu izleyemem, izleyeceksem Belediye Başkanı olmayayım. Ben o koltuğa oturuyorsam, vatandaşımın rahatlığı, huzuru, güveni bana emanetse eğer; ben bunun için çalışacağım. Onlar ne derse desin, hangi amaç uğruna İstanbul’da olurlarsa olsunlar. Biz İstanbul’un yarınları için çalışacağız. 22 yıldır böyle hizmet ediyoruz.

YRP SEÇMENİ HATAYA DÜŞMEYECEK

Yeniden Refah Partili seçmenimiz CHP’li Belediyecilik anlayışını en iyi bilen seçmendir. Geçmişte yaşadığı sıkıntıları, problemleri, bir çözümsüzlük belediyesi olduğunu en iyi bilen seçmendir. Rahmetli Hocamızın hayalleri vardı. Bu ülkenin büyümesi, gelişmesi, yerli ve milli sanayisi adına hayalleri vardı. 22 yıldır Sayın Cumhurbaşkanımız bu hayalleri gerçekleştirmek için ekibiyle birlikte mücadele ediyor. Tankımız, İHA’mız, BAYKAR, Bayraktar, Akıncı, SİHA varsa, Kızılelma yoldaysa eğer, o hayalleri gerçekleştirmek için verilen mücadele sayesindedir. Ayasofya prangalarından kurtulduysa, ezanlar artık sonsuza dek yankılanıyorsa eğer o iradenin yansıtılmasıyla olmuştur. Filistin’deki zulme karşı Sayın Cumhurbaşkanı’mız tüm dünyaya meydan okuyorsa eğer, bu anlayışın tezahürüdür. Çamlıca Camii, Ayasofya’yı selamlıyor. Levent Barbaros Camii, Taksim Camii… Yeniden Refah Partili seçmenimiz bu iradenin yansıtılmasını ister. Ben seçmenimizin hataya düşeceğine ihtimal vermiyorum. Refah Partili seçmen, CHP zihniyetine mi yoksa anlattığım hayallerin gerçekleşmesi adına mücadele edenlere mi destek verilmesi gerektiğini bilen bir seçmendir.

Yerel seçime gidiyoruz, takım tutmuyoruz, taraftar değiliz. Kim en iyi hizmeti yapacaksa, o iradeye vereceğiz. DEM’li bir esnafımız; ‘benim 18 oyum var hepsi sana’ dedi. ‘Benim memleketim Bitlis’e hizmet ettin, Ağrı, Diyarbakır, Hakkari’ye hizmet ettin, kimseyi ayırmadın biliyorum’ dedi. Biz kimseyi dışlamıyoruz, bugüne kadar kimi dışladık. 16 milyonun oyuna talibiz, 16 milyona eşit hizmetler getireceğiz. Onlar hangi uzlaşıyı yaparsa yapsın, seçmenin de bir kararı var.

Ülke yönetimi değil şehir yönetimine dair bir karar vereceğiz. Esenyurt’ta oturan vatandaşımız metroya binsin mi, binmesin mi, deprem korkusu gitsin mi, gitmesin mi, bu şehre huzur, güven gelsin mi gelmesin mi bunun kararını vereceğiz.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x